Olej z wiesiołka na włosy – pytania i odpowiedzi

Wiesiołek był, jest i będzie gwiazdą przemysłu kosmetycznego. Roślinka jest powszechna, ogólnie dostępna i zapewnia doskonałe efekty w pielęgnacji zarówno skóry, jak i włosów. Dlaczego olejek z wiesiołka jest niemal bezkonkurencyjny? Jak działa na włosy? Jak pielęgnować pukle olejkiem z wiesiołka?

olejek-z-wiesiolka.jpgOdpowiadamy na najważniejsze pytania dotyczące tej niewielkiej roślinki o żółtych kwiatkach.

1. Czym jest olej z wiesiołka?

To oleista, żółta ciecz, która powstaje z nasion rośliny o tej samej nazwie. Łacińska nazwa olejku z wiesiołka to oleum oenotherae. Olejek powstaje w procesie tłoczenia na zimno, ponieważ tylko wówczas zachowa swoje dobroczynne właściwości.

2. Co zawiera olejek z wiesiołka?

Olejek z wiesiołka jest bogactwem wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, a przede wszystkim kwasu linolowego, którego zawiera aż 75%. Jest on również bogactwem witamin, przede wszystkim witaminy E, która jest naturalnym i silnym antyoksydantem. Olej z wiesiołka zawiera też bogactwo fitoseroli, które świetnie nawilżają włosy i łagodzą podrażnienia na skórze głowy. Mają one również zdolność do stymulowania syntezy kolagenu.

3. Jak działa na włosy olej z wiesiołka?

Olej z wiesiołka zadba, ochroni i zregeneruje nawet najbardziej zniszczone, przesuszone i kruche włosy. Olejek z wiesiołka wzmacnia cebulki włosów, sprawiając, że pukle rosną mocne i zdrowe, zadba o skórę głowy, oczyści ją z toksyn i usprawni wydzielanie sebum. Ochroni on włosy przed zniszczeniami i sprawi, że zyskają blask, miękkość i zaczną się dobrze układać.

4. Do jakich włosów pasuje olejek z wiesiołka?

Zawartość kwasu tłuszczowego z grupy omega – 6 sprawia, że pasuje on do włosów wysokoporowatych – o bardzo słabej kondycji. Wysokoporowate włosy wymagają stałej regeneracji. Muszą być regularnie nawilżane, odżywiane i wzmacniane od wewnątrz i na zewnątrz. Olejek z wiesiołka idealnie się do tego nadaje – część jego cząsteczek wniknie bowiem do wnętrza łodygi włosa i zregeneruje go, a grupa cząstek stworzy na powierzchni mikroskopijny film, który zabezpieczy pukle przed zniszczeniem.

5. Jak olejować włosy olejkiem z wiesiołka?

Olejek z wiesiołka najlepiej zakładać zarówno na włosy, jak i na skórę głowy. Jedna łyżka stołowa olejku powinna wystarczyć na jednorazowy zabieg olejowania włosów. Olej z wiesiołka należy delikatnie wetrzeć w skórę głowy i rozprowadzić na kosmykach. Głowę najlepiej owinąć w ręcznik (naturalne olejki lubią ciepło) i odczekać minimum godzinę (przy wyjątkowo zniszczonych włosach warto pozostawić olej na włosach przez całą noc). Po zakończonej kuracji włosy należy umyć delikatnym szamponem, pozbawionym komedogennych substancji i silnych detergentów.

Olejku z wiesiołka można też używać jako serum na zniszczone końce (nakłada się go na wilgotne lub suche końcówki włosów – nawet kilkukrotnie w ciągu dnia), lub stosować jako maseczkę przed oraz po myciu włosów.

Uwaga! Przed myciem włosów możesz śmiało nakładać olejek z wiesiołka na skórę głowy, ponieważ po takiej kuracji po prostu myjesz włosy. Stosując olejek po myciu włosów – nakładaj go wyłącznie na kosmyki, od połowy długości włosów.