Piękne włosy. Z jakimi olejkami łączyć olej z wiesiołka?
Olejek z wiesiołka jest świetną kuracją regenerującą i odżywiającą zniszczone włosy. Stanowi bogactwo minerałów (cynk, selen, magnez i wapń), nienasyconych kwasów tłuszczowych (aż 75% kwasu linolowego z grupy omega – 6), oraz fitosteroli, obfitujących w aminokwasy białek i enzymów.
Z tego względu może stanowić podstawę pielęgnacji bardzo zniszczonych, suchych włosów, ze skłonnością do elektryzowania się, kruszenia i wypadania. Pukle o tak słabej kondycji, które dodatkowo trudno jest ułożyć, nazwane są włosami wysokoporowatymi. Takie włosy szybko chłoną wodę, a jednocześnie bardzo łatwo ja oddają, więc ciężko zapewnić im odpowiednie nawilżenie. Należy je stale pielęgnować, aby zachowały blask i sprężystość. Nieodpowiednio dobrane kosmetyki do włosów mogą im ponadto dodatkowo zaszkodzić.
Nienasycone kwasy tłuszczowe w olejku z wiesiołka mają bezpośredni wpływ na funkcjonowanie membran i przestrzeni między komórkami, dzięki czemu utrzymują odpowiedni poziom nawodnienia organizmu i zapobiegają utracie wody przez zewnętrzne warstwy skóry oraz włosów. Olejek z wiesiołka pomaga zatem zachować elastyczność i sprężystość włosów.
Za pomocą olejku z wiesiołka wykonuje się olejowanie włosów, polegające na nałożeniu olejku na włosy i wmasowanie go w skórę głowy, pozostawienie go przez określony czas (godzina „leżakowania” olejku to absolutne minimum), i zmycie go delikatnym szamponem. Olejek można również nakładać na wilgotne włosy po kąpieli (pomijamy wówczas skórę głowy, aby nie przeciążyć włosów). Spektakularne efekty, natychmiast nabłyszczające, kondycjonujące i ochraniające włosy przyniesie nakładanie olejku z wiesiołka na suche włosy od połowy ich długości (lub na same końce włosów).
Olej z wiesiołka należy do grupy olejków niewnikających, o dużych cząstkach, idealnie nadających się do włosów wysokoporowatych. Z tego względu dobrze jest go mieszać z olejkami o podobnych właściwościach. Jeśli jesteś już wprawiona w olejowaniu włosów i masz swoje ulubione olejki dbające o włosy wysokoporowate – możesz je śmiało połączyć z olejkiem z wiesiołka. Wzmocnisz wówczas ich działanie. Do grupy olejków niewnikających zaliczamy: olejek winogronowy, olej z czarnuszki, kukurydziany, lniany, olejek z pestek dyni, słonecznikowy.
Powodzenia w olejowaniu włosów!